Skuteczna i precyzyjna diagnostyka oraz leczenie
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, umożliwiające obejrzenie całego jelita grubego z możliwością wejścia w okolicy wyrostka robaczkowego do końcowego odcinka jelita cienkiego. W trakcie badania, giętki endoskop przekazuje obraz z kamery na monitor o wysokiej rozdzielczości.
Przed badaniem konieczne jest odpowiednie przeczyszczenie, co ma kluczowe znaczenie dla jakości badania. Właściwe oczyszczenie ścian jelita umożliwia lekarzowi dokładne zobrazowanie zmian patologicznych. Endoskopista może rozpoznać, ale również usunąć drobne zmiany polipowate oraz pobrać wycinki w sytuacji gdy podejrzewany jest proces nowotworowy lub zapalny.
Wskazaniem do kolonoskopii są przede wszystkim objawy alarmowe, gdy obraz kliniczny budzi podejrzenie nowotworu lub innych nieprawidłowości, takie jak obecność świeżej krwi w stolcu, zaburzenia rytmu wypróżnień, bóle brzucha, utrata masy ciała, występowanie polipów, zmiany w śluzówce jelita, niedobory żelaza i choroby zapalne jelit.
Należy pamiętać, że kolonoskopia jest badaniem inwazyjnym, którego nie można wykonywać zbyt często, lecz jedynie w przypadkach uzasadnionych obrazem klinicznym lub profilaktycznie według ustalonych zaleceń.
Zaleca się profilaktyczne badanie kolonoskopowe u każdego pacjenta powyżej 45. roku życia, a u pacjentów z obciążeniami genetycznymi rakiem jelita grubego po 35. roku życia. Po prawidłowo wykonanym badaniu, kolejne powinno być wykonane po 10 latach.
Kolonoskopia może dać pacjentowi poczucie świadomości, że w ciągu najbliższych lat nie grozi choroba nowotworowa. W przypadku wykrycia polipów, lekarz może je usunąć w trakcie badania, co sprawia, że kolonoskopia staje się nie tylko diagnostyczna, ale również lecznicza.
specjalista chirurgii ogólnej
specjalista chorób wewnętrznych specjalista gastroenterologii
specjalista chorób wewnętrznych, specjalista gastroenterologii
specjalista chorób wewnętrznych, specjalista gastroenterologii
specjalista chorób wewnętrznych, specjalista gastroenterologii
specjalista chirurgii ogólnej, specjalista gastroenterologii